Provodņika vēsture

Vēsture trīs gadsimtu garumā!

134

Gadi – Provodņika vecums

54 694

kvadrātmetru iznomājamā platība

1

Nomas maksa sākot no 2€/m2

5

stāvi

135 gadu vēsture

Pirmais uzņēmums, kas sāka darboties Provodņika ēkā bija Krievu- Franču kopuzņēmums “Provodņik”, kas nodarbojās ar gumijas izstrādājumu ražošanu. Provodņiks pastāvēja no 1888. gada līdz laikam pēc Pirmā pasaules kara, kad visas iekārtas tika evakuētas uz Krieviju. 

Pēc Otrā pasaules kara beigām Rīgā bijušās “Provodņik” rūpnīcas korpusos tika nolemts izveidot pasažieru elektrovilcienu elektroiekārtu ražotni. Tā dibināta 1946. gada 8. februārī kā “Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca” (RER) un Provodņika  telpās darbojās līdz 2014. gadam.

No 2015. gada Provodņiku apsaimnieko nekustamo īpašumu attīstītājs Realto, kura plānos ir izveidot modernu kvartālu Provodņika teritorijā

Provodņika vēsture

Gadiem ejot

^
1988

Krievu- Franču kopuzņēmums “Provodņik”

“Provodņik” tika dibināts 1888. gadā un nodarbojās ar gumijas izstrādājumu ražošanu. Lai arī “Provodņiku” nevar uzskatīt par vecāko gumijas industrijas uzņēmumu Rīgā, to var dēvēt par visnozīmīgāko gumijas fabriku. Jau 1889. gadā saražoto preču klāsts bija visai plašs, sākot ar gumiju ķirurģijai, cieto gumiju un linoleju. Rūpnīcā “Provodņik” bija pat speciāls galošu cehs, kurā ik dienas tika saražoti 50 pāru gumijas apavu.

^
1889

Ugunsgrēks

Lai arī “Provodņiks” tika uzskatīts par spēcīgu rūpniecības uzņēmumu, 1889. gada rudenī nodega galošu cehs un rūpnīca apturēja savu darbību, to atsākot pēc gada. Laiks no 1892. – 1900. gadam bija krīzes posms uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē.
^
1900

Augšupeja

Augšupeja uzņēmumā sākās 1900. gadā, kad uzlabojās visi ražošanas un finansiālie rādītāji. Ja 1888. gadā ražošanas platība apņēma 13700 kv. metrus, tad 1906. gadā tie jau bija 46000 metri. Arī uzņēmuma pamatkapitāls tika palielināts no 700000 rubļu 1888. gadā līdz 7 miljoniem rubļu 1907. gadā un tika arī izveidots 6 miljonu liels rezerves kapitāls. Gada apgrozījums 1910. gadā bija 21 miljons rubļu. Strādājošo skaits sasniedza 6000 cilvēku. Fabrikas izaugsmi līdz Pirmā pasaules karam apliecina galošu ražošanas pieaugums no 500 pāriem dienā 1889. gadā līdz 35000 pāriem dienā 1910. gadā.

^
1910

Labākās riepas pasaulē

Biedrība “Provodņik” lielos daudzumos ražoja tehnisko gumiju; gumijas šļūtenes; riepas (gan automašīnu, gan vieglo ratu); linoleju; izolācijas materiālus; azbesta izstrādājumus un audumu; ebonītu; ūdensnecaurlaidīgus audumus; rotaļlietas (galvenokārt bumbas). Augsts ražojamās produkcijas līmenis atļāva biedrībai „Provodņik” kļūt par vadošo uzņēmumu ne tikai Krievijā, bet arī pasaules tirgos. Pēc ražošanas apjomiem tā laika pasaules gumijas uzstrādājumu ražošanā „Provodņik” ieņēma ceturto vietu, bet riepu ražošanā – otro vietu. Pēc tā laika laikrakstu informācijas, biedrības „Provodņik” riepas bija labākās pasaulē, konkurējot ar labi pazīstamā uzņēmuma “Michelin” (Francija) produktiem, un tika izmantotas pirmajām Rīgā ražojamām Krievijas impērijas automašīnām “Russo-Balt”, velosipēdiem un lidmašīnām.

^
1946

Rīgas elektromašīnbūves rūpnīcas (RER) laiks

Pēc Otrā pasaules kara beigām Rīgā bijušās gumijas izstrādājumu “Provodņik” rūpnīcas korpusos tika nolemts izveidot pasažieru elektrovilcienu elektroiekārtu ražotni. Tā dibināta 1946. gada 8. februārī kā “Rīgas elektromašīnbūves rūpnīca”. Līdz 1949. gadam vienlaicīgi notika sagrauto ēku atjaunošana un elektroiekārtu ražošana. Sākotnēji tika ražotas rezerves daļas tramvaju un elektrovilcienu dzinējiem, ģeneratoriem un apgaismes sadales skapjiem.

^
1981

Dzinēji un veļasmašīnas

1981. gadā tika izveidota AS “Rīgas Elektromašīnbūves Rūpnīca”, kuras galvenais uzņēmums bija RER un kurā ietilpa arī Rēzeknes grīdas bezsliežu transportlīdzekļu elektroiekārtu rūpnīca, Eksperim, Pulvermetalurģijas izstrādes rūpnīca un Sadzīves mašīnu rūpnīca. Ražošanas apvienība ražoja celtņu elektrodzinējus, elektroiekārtas elektroiekrāvējiem un sadzīves izstrādājumiem, vilcienu vagonu un tramvaju apgaismošanas iekārtas, veļas mazgājamās mašīnas “Rīga”, centrifūgas “Centa” un citas plaša patēriņa preces.

^
līdz 2014

Mūsdienīgs elektroaprīkojums

RER ir mūsdienīgs uzņēmums, kas turpina attīstīties, neraugoties uz kara bojājumiem, pēckara grūtībām, krīzēm. Un tagad RER – unikālā rūpnīca, dzīva mašīnbūves vēsture, rūpnīca – milzis.
^
no 2015

Provodņika trešā elpa – Realto nekustamie īpašumi

Nekustamo īpašumu attīstītājs Realto, ar Provodņika teritoriju saista lielus plānus – attīstīt to par modernu kvartālu ar jahtu piestātni Daugavā.

Provodņika bijušais korpuss pec ugunsgreka 30 gados 20.gs

Galerija

apskati Provodņika vēsturi

Ražošanas process Provodņika galošu cehā
Ražošanas process Provodņika galošu cehā
provodnik riepu rupnica
Provodņik ražotās riepas bija labākās pasaule, konkurējot ar Michellin
RER ražotās veļasmašīnas tika izmantotas visā Padomju savienībā
provodnik parstavniecibas
Šabiedrībai Provodnik bija pārstāvniecības un noliktavas daudzās Krievijas pilsētās un ārzemēs
Sarkandaugavas_rūpnīca_Provodņiks

Sarkandaugavas rūpnīca Provodņiks

Aptiekas iela 19a, 19, Ganību dambis 63, Rīga

tālr: +371 26650650

epasts: martins.simis@realto.lv